22

Neden? dedirten Ekstrem Ütü sporu

Ekstrem sporlar hakkında hepimizin az çok bilgisi vardır. Bu spor branşları adrenalini yüksek, uygulaması zor sporlardır. İçerisinde barındırdığı adrenalin ile İstanbul’un enerji ihtiyacı karşılana bilir. Ama sıradanlıktan sıyrılan bir grup insan ekstrem sporlara farklı bir bakış açısı kazandırdı. Ütü yapmak. Evet, bu spor ütü üzerine 😀

Sizlere ekstrem ütü sporunun ne olduğunu anlatıcam.

 

  • Nedir?

Bu sporun olayı ütü yapmak, ama sıradışı bir şekilde. En zor şartlarda ve Bear Grlys eşlininde (Tabii ki şaka)

  • Tarihi?

Bu Ekstrem Spor dalının tarihi, MS: 1400 lere kadar uzanmıyor… 1997 yılında İngiltere dolaylarında yapılmaya başlanan bu spor dalının 2002 yılında resmi bir müsabakası olmuş.

  • Nasıl Yapılıyor?

Tek veya takım halinde ütü yapmaya başlıyorsun. Olay en sıradışı ütüyü hangi şahıs veya takım yapabilecek, yani biri(leri) dağ yamacında yaparken siz de surf yaparak ütünüzü yapabilir, bir diğer(leri) paraşütle serbest atlayış yaparak, ben(biz) dağa sıradışıyız diyen(ler) ise Nusr-Et’te ütü yapabilir. Olay tamamen sizin dengesizliğiniz üzerine kurulu, basit yani.

  • Türkiye’de durum nasıl?

Araştırmalarım neticesinde bu sporun ülkemize girmediğini öğrendim. Sanırım bu sporu yapacak kadar dertsiz, sorunsuz değiliz ki bu sporu hobi edinenimiz yok. Bana kalırsa Golf için zengin sporu yakıştırması artık bu Sıradışı Ütü Sporuna bıraması lazım. Çünkü bu tip şeyler ile uğraşan insan Hayatta levelini yükseltmiş, yaşantısına +9 basmış şıkır şıkır geziyordur.

Umarım ileri tarihlerde bu spor dalının bir Federasyonu olacak kadar ülkemizde gelişir.

 

Kaynak: Vikipedi (Kapalı şekerim, kapalı. Belgesel de izledim hemen atlama her booka)

 

 

Bu web sitesini her koşulda kullanmanız durumunda bazı şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

-Gizlilik ve kullanım şartları

-Çerez kullanımı

Neleri kabul ettiğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için SİZ sayfamıza göz atmanız sizin için faydalı olabilir.

HOUSEMAFİA