32

Garip bir Dünya düzeni: Afrika

“Tanrı açlıkla sınamasın diye dua ediyoruz, işte Afrikayı galiba açlıkla sınıyor…”

Bu yazımızda Afrika’nın açlık sorununa derinlemesine tüpsüz dalış yapacağız.

 

  • Sorunun başı sömürge mi ?

Sorunun ana sebebi sömürgeci devletlerin politikaları. Evet, kendileri sömürmekle kalmadı Afrika insanlarına bir bok öğretmemek için ellerinden geleni yaptı. Cem Yılmaz’ın esprisi gibi “para şokomel” hesabı “siz bi durun, bizde hazır olanı var” diyerek her konuda geri bıraktılar bu Avrupai devletler.

 

  • Yardımlar Afrikaya fayda sağlıyor mu ?

Pek çok yerden yaptığım araştırmalar neticesinde cevabım “hayır!” sebebi ise şudur;

Dünya Afrikaya her konuda yardım ediyor. Bizimde aklımıza “o kadar sömürüye az yapıyorlar, yardımlar yükselsin!” gibi bir düşünce geliyor. Ama bu çok yanlış bir tutum, Yunanistan bu yüzden her 10 yılda 1 düzenli olarak batıyor. (tamam ultimate silahlanma da buna ön ayak oluyor ama konumuz bu değil) Avrupa Yunanistan’a “Aman gardaşım, sen sadece turistik bir yer ol, ak deniz ve ege de biraz daha sınırımız olsun, biz sana bakarız” diye pohpohladığı için Yunan insanı pek çalışmıyor, devlette aynı şekilde… Sonra Avrupa birliğinde olan bütçe sarsıntıları direk Yunan komşuyu etkiliyor. Sonra ortalık karışıyor falan filan kem küm…

Afrikada da aynı durum söz konusu, tamam Yunanistan gibi eylemler, kemer sıkma politikası yapılmıyor, yapılan  şey yardımdan ziyade insanları “tembelleştirmek” Sağlık yardımları dışında yapılan maddi manevi yardımlar bu insanların bir şey üretmemesine, “nasılsa bize gönderiyorlar, koyasın götüne” diyip ne sanayi ne de teknoloji alanında ilerleyemiyorlar. Sonuçta onlara tüm bunları hibe eden bir dünya var.

Yani: Kararında yapılmayan yardımlar topluma fayda değil zarar sağlıyor, Tembel yapıyor yani.

 

  • Sorunun çözümü için ne yapılmalı ?

Sorunun çözümü çok basit, balık vermek yerine balık tutmasını öğretmek gerek. Adamlar alışmış gökten iner gibi bir şeylerin verirmesine. Zaten tüm zenginliklerinin dalağını sökmüşsün, bari içlerinden birilerini al kenara olayı izah et, gel sana  şunu öğreteyim gel sana doktor olmanın 10 altın kurarını söyleyeyim de, de ki bu insanlar biraz çalışsın. Münasır medeniyet seviyesinde olmasa da ülke de çorba kaynayacak seviye de para kazzansınlar.

Asya da var olan iş gücünün hemen hemen aynı fiyat aralığını barındıran Afrika kıtası belki bu yönde yatırımlar vasıtası ile de bir şeyler öğrenir……..

 

  • Tarım

Afrika kıtasının hemen hemen her yeritarımdan yoksun yerler değiller. Tamam, koca kıta kuraklık içerisinde, ektiğini bok biçiyorsun. O zaman biraz kalkınma hamresi öğreteceksin insanlara, bak kardeş çalış, çalışırsan kasana şu kadar para insanlarına da şu kadar mebla verebilirsin. Tarım ürünleri ihraç edersin, herkes bi güzel doyar.

Sorun açlık değil, sorun açlığa karşı yapılan yardımlar. milyarlarca dolar yardım yerine sayısız yatırım fabrikaları yapılır, insanlar istihdam edilir. Devlette vergiler ile ülkeyi toparlardı. Konu basit.

 

  • Ama iş öyle değil!

Kime ne anlatıyorum ? Vahşi kapitalizm denen şey, vahşi emperyalizim etkisiyle bir kıtayı ve o kıtanın insanlarını sefarete sürükledi. Şimdi diyecekler: “E’ Güney Ameriga?!” aralarında dağlar kadar fark olduğunu herkes biliyor, Güney Ameriga’nın en büyük sorunu yanlış yönetim, hayat sıtandartları ve zengin ile fakir arasında uçurum olması.

 

Umarım yakın gelecekte bu hayat farklılıkları son bulur. Hikayenin sonu mutlu biter…

** Durumları biraz iyi olanlar Türkiye veya başka devletlerde eğitim görüyorlar. Kast edilen karifiye eleman, üretim yapacak insan kıtlığıdır.

 

Görsel: itv News

Bu web sitesini her koşulda kullanmanız durumunda bazı şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

-Gizlilik ve kullanım şartları

-Çerez kullanımı

Neleri kabul ettiğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için SİZ sayfamıza göz atmanız sizin için faydalı olabilir.

HOUSEMAFİA