47

Her yönüyle nedir bu Deep Web?

Bir kısmımız filmlerden, bir kısmımız ise kulaktan dolma bilgiler ile bu internet alaminin getto mahallesi ile tanıştı. Peki bu deep web üzerine o kadar yazılmış, çizilmiş bilgilere safsata diyenler kadar, bu konuşulan bilgilerin hemen hemen hepsinin istisnasız doğru olduğunu iddia edenler şeklinde iki ye ayrıldık.

Sizler için Deep Web nedir alaştırdım.

  • Deep Web nedir?

Vikipedi’ye göre; Derin Ağ, Derin İnternet ya da Derin Web, İnternetin çıktığı ilk tarihlerden itibaren arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan bir sistemdir.

  • Deep Web nasıl var oldu?

Deep Web biri veya birileri tarafından paralel olarak internet ağı olarak kururmadı. Google gibi arama motorları her türlü web sitesini bir şekilde indexleyecek teknolojilere sahip, ama kendilerini indexletmeden yani arama motorlarının okumasını zorlaştıracak şekilde faaliyet göstermektedirler. Aldığınız bir alan adını, bir web sitesine çevirdiğiniz zaman arama motorları bir kaç gün veya hafta sizi indexlemediği aralıklarda, sürpriz deep web sitesine sahipsiniz demektir.

  • Deep Web kimler tarafından oluştulurdu?

Deep Web içerisinde saçmalıklar, sapıklıklar, uyuşturucu ticareti, silah ticareti, sahte evrak düzenleyen grupları barındırıyor. Bir de işin en kötü ve iğrenç kısmı olan çocuk pornosu, evet bu bataklıkta böyle şeyler dönüyor, ve gözlemlemem halka açık değil, internetin gizli dolabının içerisinde bir gizli dolap daha varmış gibi son derece gizli yönetiliyor.

  • Deep Web içerikleri gerçek mi?

Tabi bazı istisnai durumlar hariç, işkence videoları, ufo görüntüleri, mason localarının forumlar gibi pek çok düzmece ve dolandırıcı barındıran pek çok site de mevcut. “Abiii baksana online olarak her yere uyşturucu yolluyorlar!!!!” gibi bir şaşkınlık ve afallamadan sonra alış veriş yaptığınızda büyük ihtimal kapınızdan camınızdan özel harekat polisi girme ihtimali son derece yüksek. Yani bu Deep Web’e güvenim ortamlarda geyik yapmayın, çünkü bazı şeyler göründüğü gibi olmuyor.

Bir de bu sitelerin içerisinde yanlış bir yerlere tıklama sonucu kişisel bilgilerinizin şabadak yaramaz heriflerin eline geçmeside son derece olası.

  • Neden sadece Tor ile giriş yapılabiliyor?

Bu Deep Web zımbırtısına neden diğer vpn veya proxy araçları ile bağlanmanız imkansız gibi bir şey, çünkü kapalı uclu bir dns yönlendiren araçlar ile bağlanabilirsiniz. Bu bey de Tor Browser, Tor bey aslında ABD donanmasında kullanılmak üzere geliştilirmiş, daha sonra (“Chrome daha hızlı” diye düşündüler galiba) iptal edilip birileri tarafından internetten paylaşılmaya başlandı.

 

 

Kaynak;

**Görsel Deep Web filmi IMDb
*Bilgilerin bir kısmında Vikipedi, bir kısmında kendi izlenimlerim ve bilgi birikimim kullanılmıştır.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply

Bu web sitesini her koşulda kullanmanız durumunda bazı şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

-Gizlilik ve kullanım şartları

-Çerez kullanımı

Neleri kabul ettiğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için SİZ sayfamıza göz atmanız sizin için faydalı olabilir.

HOUSEMAFİA