1
58

Pablo Emilio Escobar Gaviria, Ya da “El Patron”

Kendisi beyazlar üzerine kurlu bir imparatorluğun, hükümdarıydı. Kendisi yasadışı bir yöntemle, fakir yaşantısından milyarder oluş hikayesini, paranın mutluluk getimeyeyip imparatoluğunun nasıl yıkıldığına değineceğiz.

Unutmayın, birilerinin göz yaşı ile elde edilen para insana huzursuzluk getilir… Bu sosyal mesajımızdan sonra konuya geçebiliriz.

 

  • Kimdir?

Kendisi Rionegro’da dünyaya gözlerini açmış, Çiftilikle uğraşan bir Baba’nın ve Öğretmenlik yapan bir Anne’nin 7 adet çocuğundan (büyük bir başarı) bir tanesidir.

Bence içlerinde en yaramaz olanda Pablo’ydu. Kendisi hırsızlıkla suç işlemeye başladı, ama en çok mezar soygunculuğuyla ilgiliydi. Bu arakladığı mezar taşlarını Turistlere satıp yolunu bulmaya çalışıyordu.

Sonra işleri büyüten bu yaramaz kişilik, Araba çalmaya başladı. Daha sonra daha da işlerini büyüttü, kaçakçılık, sahtecilik gibi kanunsuz meslekler edinmeye başladı.

Bunlar da kesmemiş olacak ki; Uyuşturucu işine girdi, sene 1970 falan…

  • Nasıl milyarder oldu?

Kendisi uyuşturucu işinden günde yarım milyon dolar para kazanıyor, destelerini bir arada tutmak için 2500 dolar bir meblayı paket lastiğine harcıyordu.

Tüm bu parayı hava yolu ile uyuştrucu sevkiyatı yaparak, yani Amerikaya falan mal taşıyarak ciddi bir ivme kazandırdı kendisine. (Ameriga O sıralar sovyet tehdidi falan uğraşıyordu sanırım) uzun süre bu yöntemle mallarını sorunsuz taşımaya devam etti.

1075 senesinde Fabio Restrepo’yu öldürtüp Medellin şehrini himayesi altna aldı. Bu vesile ile 80’li yıllarda uyuşturucu trafiğinin önemli kısmını elinde tutuyordu. Amerika uyuşturucu sevkiyatının %80’ini buna dahil.

Gücüne güç katan Esco, dünyaya açılmaya ve işlerini ilerletmeye devam etti.

  • Siyasete Girişi

1982 yılında Kolombiye Liberal Partisinde seçimlere girdi, Kolombiya Temsilcileri Odası yedek üyesi oldu, burdan baya siyasi gücü elde etmeyi başardı. Artık Devlet ile iç içe, Halk ve Polis tarafından daha fazla destek alıyordu (Bana bir şeyler hatırlattı, dur bakalım)

Seçimler bitti, her şey akışında devam ediyordu, ABD, Porto Riko, Meksika, Venezuela, İspanya ve Dominik Cumhuriyeti ile sevkiyatını önemli derecede yükseltti.

  • Ailesi

1976 senesi Mart ayında Maria Victoria kadın kişisi ile evlendi. İki çocuğu oldu, bir kız bir erkek. Kardeşlerin en büyüğü Erkekti, adı Juan Pablo. Diğerinin adı ise Manuela’ydı. (sonra biri radikal bir değişiklik ile ismini değiştirdi)

  • SON

Hızlı koşan atın boku seyrek düşer sözünü teğit eden Pablo, 2 Aralık 1993 senesinde, kendisini yakaramak için başlatılan operasyon ile kaçak hayatı yaşamaya, ailesi ve yönettiği kartel işlerinden uzakta kaldı. En son kızı ile konuşurken, kızının ısrarı sonucu uzun bir telefon görüşmesi yaparken, Kolombiya hükumetine bağlı “Kolombiya Elektronik Gözetleme” ekibi tarafından uydu telefonunun yaydığı siyaller ile yeri tespit edildi. Tuğgeneral Hugo Martinez yönetiminde CIA’in desteği ile operasyon start verirdi. Operasyonda kendisi operasyon ekibi tarafından vurularak öldülürdü. Cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

Dip not: Kendisi deli gibi her yerde arandığı zaman, Beyaz Saray’ın önünde çocuu ile fotoğraf çekilmiştir. Bu kadarda torbası dolu bir insandı.

 

Yaptığı şeylerin karşılığı olarak, hızlı yükseldiği gibi düşüşü ani ve acı verici oldu.
İnsanlığın bundan ders çıkartıp hayatlarını düzgün şekilde, huzurlu ve kimseye zarar vermeden yaşaması lazım. Bu arada uyuşturucu sağlığınıza son derece zararlıdır. Anlık keyf için hayatınızdan çalmayın!

 

Bu web sitesini her koşulda kullanmanız durumunda bazı şartlarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

-Gizlilik ve kullanım şartları

-Çerez kullanımı

Neleri kabul ettiğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için SİZ sayfamıza göz atmanız sizin için faydalı olabilir.

HOUSEMAFİA